تبلیغات
مطالب اینترنتی - چه کتاب‌هایی بخوانیم؟!
 
مطالب اینترنتی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
دوشنبه 15 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:

پرسش دوچرخه از نویسندگان و مترجمان


چه کتاب‌هایی بخوانیم؟!


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – نیلوفر نیک‌بنیاد:
هرسال به زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که نزدیک می‌شویم، این سؤال را زیاد می‌شنویم: «چه کتابی را دوست داری؟» شاید حتی خودمان هم بارها چنین پرسشی را با اطرافیان طرح کنیم.

البته شاید بشود گفت‌كه كتاب مورد علاقه‌، موضوعی شخصی است و می‌تواند در مورد هر شخص متفاوت باشد. اما با این‌همه اطلاع از نظر كسانی كه برایمان اهمیت دارند، جالب است.

برای همین امسال در آستانه‌ی نمایشگاه كتاب تهران سراغ نویسندگان و مترجمان كتاب‌های كودك و نوجوان می‌رویم تا چند سؤال مربوط به كتاب و نمایشگاه كتاب طرح كنیم، به‌امید این‌كه هنگام خریدن كتاب انتخاب‌های بهتری در پیش رو داشته باشیم.

در ادامه، پاسخ‌های‌۱۶ نویسنده را به این سه سؤال می‌خوانید:

۱٫ كتاب جدید شما در نمایشگاه امسال چیست؟

۲٫ خواندن چه كتابی را به نوجوان‌ها پیشنهاد می‌كنید؟

۳٫ دوست دارید آثارتان را چه كسی بخواند؟

دوچرخه شماره ۸۷۵

آرمان آرین:

۱. کتاب‌های تالیفی‌ام که در نمایشگاه کتاب امسال برای نخستین بار چاپ می‌شوند، عبارتند از رمان «پتش‌خوآرگر ۳: بر بنیادهای هستی» از نشر افق و کتاب مصور «سپیدبال» از نشر موج.

۲. کتاب‌های پیشنهادی‌ام برای نوجوان‌ها، این‌هاست: «شگفتی» برگردان «پروین علیپور»، «اقیانوس انتهای جاده» برگردان «فرزاد فربد»، سری «ماجراهای تن‌تن و میلو» و سری «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن» اثر مرحوم «آذریزدی».

۳. دوست دارم «کریستوفر نولان»، «پیتر جکسون» و «جرج لوکاس» را در حال خواندن کتاب هایم ببینم، به همین ترتیب!

دوچرخه شماره ۸۷۵

احمد اكبرپور:

۱٫ امسال با كتاب «غولماز» از نشر هوپا در نمایشگاه حضور دارم. این كتاب درباره‌ی پادگان مخصوص غول‌ها و دوره‌های آموزشی است كه باید پشت سر بگذارند. یكی «ازدواج با خورشید» كه بازنویسی یكی از افسانه‌های ایرانی است؛ دیگری هم «من مترسكم ولی می‌ترسم»؛ داستان مترسك زشتی كه به‌جای ترساندن دیگران، خودش می‌ترسد.

۲٫ جدیداً مجموعه‌ی «خانه‌ی درختی» را خوانده‌ام. كتاب پرفروشی است و با این تصور كه كتاب‌های پرفروش معمولاً فاقد جنبه‌های ادبی و هنری هستند، سراغش رفتم؛ اما در كمال تعجب دیدم كه این كتاب‌ در كنار مفرح‌بودن و تخیل شگفت‌انگیزش، از نظر ادبی و هنری هم كار واقعاً خوبی است.

۳٫ دوست دارم مادرم كتاب‌هایم را بخواند. خودم كتاب‌هایم را برایش می‌خوانم و او آن‌ها را جمع كرده و در صندوقش نگه‌داری می‌كند، این كار او واقعاً برایم لذت‌بخش است.

دوچرخه شماره ۸۷۵

شهلا انتظاریان:

۱٫ دو كتاب جدید از «مو ویلمز» به نام‌های «كبوتر حمام لازم دارد» و «كبوتر هات‌داگ پیدا می‌كند»، یك رمان نوجوان از «دیوید آلموند» به نام «بندبازان»، دو جلد از مجموعه‌ی «جورچین طبیعت» به نام‌های «حیوانات بیشه» و «حشره‌ها و پروانه‌ها» از كتاب‌های جدیدم در نمایشگاه امسال هستند.

رمان «بندبازان» تقریباً با زندگی شخصی دیوید آلموند گره خورده است. این كتاب به زندگی خانواده‌ای كارگر كه در یك شهرك كارگری كشتی‌سازی زندگی‌می‌كنند، می‌پردازد.

۲٫ به تازگی كتاب‌های زیادی خوانده‌ام، اما «زیبا صدایم كن» از «فرهاد حسن‌زاده» و «سه‌بار خوش‌شانسی» از «شیلا تورنیج» با ترجمه‌ی «پریسا رضایی» را خیلی دوست داشتم.

۳٫ بیش‌تر از همه دوست دارم آثارم به دست بچه‌های مناطق محروم برسد. در شهرهای بزرگی مثل تهران، دسترسی بچه‌ها به كتاب‌ها ساده‌تر است اما خیلی از بچه‌ها در خیلی از شهرها نمی‌توانند بعضی كتاب‌ها را پیدا كنند.

دوچرخه شماره ۸۷۵

محمود برآبادی:

۱٫ امسال در نمایشگاه کتاب دو مجموعه دارم. یکی «کتاب مرجع ترافیک» که توسط انتشارات قدیانی منتشر شده است. جلد اول آن «فرهنگ مصور حمل‌ونقل»، جلد دوم «راهنمای راه‌آهن شهری (مترو)، جلد سوم «اتوبوس‌های تندرو» و جلد چهارم «دوچرخه‌سواری» است. البته دو جلد آخر زیر چاپ هستند.

مجموعه‌ی دیگرم با نام «سرداران نامی ایران» کمیک‌استریپ است که «سعید رزاقی» تصویرگری آن‌ها را به‌عهده داشته و مؤسسه‌ی فرهنگی‌هنری خراسان چهار جلد نخست این مجموعه را منتشر کرده و جلد پنجم نیز زیر چاپ است.

۲٫ اخیراً دو کتاب «زیبا صدایم کن» از «فرهاد حسن‌زاده» و «وحشی» از «دیوید آلموند» با ترجمه‌ی «نسرین وکیلی» را خواندم که هرکدام از این دو کتاب، زیبایی خاص خودش را دارد و مطمئنم نوجوان‌ها از آن‌ها خوششان می‌آید.

۳٫ دوست دارم آثارم را همسایه‌هایمان بخوانند تا وقتی مرا توی کوچه و حیاط می‌بینند، به هم نشان بدهند و بگویند این آقا نویسنده است؛ نه این‌که بگویند: «او همان آقایی است که ماشین هیوندای سفید یخچالی دارد!»

دوچرخه شماره ۸۷۵

عباس جهانگیریان:

۱٫ با «مدرسه‌ی فرشتگان» (كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان) در نمایشگاه كتاب امسال حضور دارم. این كتاب، تاریخ پزشكی در ایران را روایت می‌كند.

۲٫ در سال اخیر به‌خاطر انجام یك پروژه‌، بسیاری از كتاب‌های قدیمی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان را بازخوانی كردم. بعضی از آن‌ها مثل «كودك، سرباز، دریا» واقعاً زیبا و خواندنی‌اند.

۳٫ دلم می‌خواست كتاب «سایه‌ی هیولا» را به‌جز نوجوانان كه مخاطب اصلی اثر هستند، منتقدین و سایر نویسندگان كودك و نوجوان هم بخوانند، اما متأسفانه به‌خاطر مشكلات توزیع و نبودن كتاب در كتاب‌فروشی‌ها و كتاب‌خانه‌های كانون پرورش فكری در برخی شهرها، هنوز این اتفاق نیفتاده است.

دوچرخه شماره ۸۷۵

مصطفی خرامان:

۱٫ کتاب «کلاغ آبی» برای کودکان که نشر شهر آن را منتشر کرده است. این کتاب داستانی درباره‌ی آلودگی هوا و مهاجرت‌های ناشی از آن دارد.

۲٫ آخرین کتابی که خواندم «اقیانوس انتهای جاده» اثر «نیل گیمن» با ترجمه‌ی «فرزاد فربد» بود که به نظرم کتاب جالبی آمد. البته می‌توانست اسم قشنگ‌تری داشته باشد!

۳٫ در مرحله‌ی اول دوست دارم بچه‌ها کارهایم را بخواند. بعد از آن‌ها، نویسنده‌ها و سایر دوستان متخصص در این زمینه، در آخر اگر منتقدها هم بخوانند و نظر یا حتی ناسزا بدهند، نشان می‌دهد که آثارم دیده شده و مورد توجه قرار گرفته است!

در یکی از سفرهایم به تبریز، قرار شد در مدرسه‌ای برای ۴۰-۵۰ پسر نوجوان چند صفحه از کتابم را بخوانم. وقتی فصل اول «فرشته‌ها از کجا می‌آیند» را خواندم، آن‌ها باز هم دوست داشتند بشنوند. حتی وقتی ناظمشان شروع کلاس درسی‌شان را اعلام کرد، اصرار کردند که بنشینند و داستان را تا آخر گوش کنند.

برایم جالب بود که همراه بچه‌ها یک کتاب ۷۰-۸۰ صفحه‌ای را در یک جلسه‌ی چندساعته خواندیم و آن‌ها از شنیدنش لذت بردند.

دوچرخه شماره ۸۷۵

سیدنوید سیدعلی‌اكبر:

۱٫ در سال اخیر، دو كتاب جدید از من منتشر شده است؛ یكی «من اچونه‌ام، در رو باز كنید» و دیگری «آب‌نبات چوبی آویزان و هویج‌های سرگردان». هردو مجموعه‌داستان هستند و نشر هوپا آن‌ها را منتشر كرده است.

كتاب اول، داستان‌های طنزی درباره‌ی رابطه‌ی بچه‌ها با پدر و مادرها دارد و كتاب دوم به تنهایی بچه‌ها می‌پردازد؛ داستان پسری به نام علیرضا كه پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند و حالا او باید یكه و تنها با زندگی بجنگد و مشكلاتش را حل كند.

۲٫ پیشنهاد من «خرسی كه چپق می‌كشید» از «سیدجواد راهنما» است. شخصیت اصلی داستان پسربچه‌ای است كه یك روز پدرش از خانه می‌رود و دیگر برنمی‌گردد. در طی جست‌وجوهایش متوجه می‌شود كه پدرش تبدیل به خرس شده و بعد از آن كلی اتفاق‌های عجیب و بامزه برایش می‌افتد.

۳٫ تا به حال به این موضوع فكر نكرده‌ام اما حس می‌كنم بچه‌ها بهترین كسانی هستند كه می‌توانند آثارم را بخوانند.

دوچرخه شماره ۸۷۵

شهرام شفیعی:

۱٫ با جلد پنجم كتاب «جزیره‌ی بی‌تربیت‌ها» كه كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان آن را منتشر كرده و دو جلد از مجموعه‌ی «قصه‌های من و بچه‌هام» كه كمیك‌استریپ است و توسط نشر زرافه (واحد كودك و نوجوان انتشارات سیمای شرق) به چاپ رسیده، در نمایشگاه كتاب امسال حضور دارم.

۲٫ یك كتاب بسیار قدیمی به اسم «سه مرد در یك قایق» كه نویسنده‌ا‌ی انگلیسی به نام «جروم. ك. جروم» آن را نوشته است؛ البته با این‌كه ترجمه‌ی اصلی كتاب در دست نیست؛ عمران صلاحی عزیز از روی ترجمه‌ی دكتر سیاه‌پوش، یك بازنویسی طنز و زیبا از آن انجام داده كه خواندنش بسیار لذت‌بخش است.

۳٫ یكی از بزرگ‌ترین لذت‌های زندگی‌ام زمانی اتفاق افتاد كه دخترم چهار ساله بود. برایش داستانی خواندم و او یقه‌ام را محكم چسبید و گفت: «همین حالا دوباره برام بخونش!» فكر می‌كنم این اشتیاق بچه‌ها برای خواندن یا شنیدن آثار یك نفر، از همه‌چیز ارزشمندتر است.

دوچرخه شماره ۸۷۵

آتوسا صالحی:

۱٫ جلد ۶ و ۷ مجموعه‌ی «تام‌گیتس» نوشته‌ی «لیز پیشون» كه نشر افق آن‌ها را منتشر كرده است. تام‌گیتس یك رمان گرافیكی با فضای طنز است كه داستان‌های آن به زندگی نوجوان‌های امروزی ایران هم بسیار نزدیك است.

۲٫ به‌تازگی «عروس دریایی» نوشته‌ی «الی بنجامین» را خوانده‌ام كه خانم «كیوان عبیدی آشتیانی» آن را ترجمه كرده است. این كتاب در كنار داستان زیبایی كه دارد، اطلاعات علمی زیادی هم به خواننده می‌دهد، شروع متفاوت این رمان هم نكته‌ی دیگری بود كه به نظرم بسیار جذاب می‌آید.

۳٫ قدیم‌ها وقتی شعری می‌گفتم، دلم می‌خواست مرحوم «قیصر امین‌پور» آن را بخواند و نظرش را بگوید. حالا كه در میانمان نیست، خیلی بیش‌تر از این بابت افسوس می‌خورم.

دوچرخه شماره ۸۷۵

عباس عبدی:

۱٫ «نیمه‌شب دریاچه» كتاب جدیدم است كه به حفاظت از محیط‌زیست و حمایت از جانوران ساكن جزیره‌ی قشم می‌پردازد. داستان درباره‌ی رابطه‌ی عاطفی یك پسربچه با خرسی است كه همراه یك سیرك به جزیره‌ی آن‌ها آمده است. پسربچه سعی می‌كند با بدرفتاری‌های مسئولان سیرك با حیوانات، مبارزه كند. این كتاب را نشر پیدایش منتشر كرده است.

۲٫ كتاب «شگفتی» نوشته‌ی «آر. جی. پالاسیو» را به تازگی خوانده‌ام و به‌نظرم كتاب فوق‌العاده‌ای ا‌ست.

۳٫ هرچه‌قدر خواننده‌ی آثارم ناشناس‌تر باشد، بیش‌تر خوشحال می‌شوم. مخاطب اصلی ما نوجوان‌ها هستند و رضایت آن‌ها از رضایت افراد سرشناس و متخصصان این حوزه، برایم با ارزش‌تر است. وقتی كسی از شهر دورافتاده‌ای تماس می‌گیرد و می‌گوید كتابم را خوانده، خیلی خوشحال می‌شوم.

دوچرخه شماره ۸۷۵

كیوان عبیدی آشتیانی:

۱٫ سه كتاب برای كودكان دارم كه نشر طوطی (واحد كودك و نوجوان انتشارات فاطمی) آن‌ها را منتشر كرده است. كار دیگرم كتابی به نام «ما، یك نفر» است كه داستان دو خواهر دوقلوی به‌هم‌چسبیده را روایت می‌كند.

داستان، نگاه زیبایی به سختی‌های زندگی دوقلوهای به‌هم‌چسبیده دارد. سختی‌هایی از قبیل نگاه‌های مردم، مشكلات جسمی و وابستگی‌های عاطفی. كتاب دیگرم «عروس دریایی» است كه نشر افق آن را منتشر كرده و داستان زیبایی در مورد پذیرش مرگ دارد.

۲٫ زیاد كتاب می‌خوانم و معمولاً داستانی را كه از همه بیش‌تر دوست داشته باشم، برای ترجمه انتخاب می كنم. در حوزه‌ی تالیف هم آخرین كتابی كه خوانده‌ام، «زیبا صدایم كن» نوشته‌ی «فرهاد حسن‌زاده» است كه بسیار از خواندنش لذت بردم.

۳٫ دوست داشتم كتاب‌ها كپی‌رایت داشتند و اول از همه یك نسخه به نویسنده‌‌ی داستان می‌دادم و هزار بار از زیبایی قلمش آه می‌كشیدم. در مرحله‌ی دوم دوست دارم آثارم را همه‌ی بچه‌ها و آدم‌بزرگ‌های ناامید بخوانند تا ببینند همیشه هزار راه نرفته وجود دارد و قهرمان‌های داستان‌ها، الگوی خوبی برای رهایی از طلسم دیو ناامیدی هستند.

در آخر دوست داشتم بتوانم در زمان سفر كنم و كتاب‌هایم را به دست نویسنده‌های قدیمی مثل صمد بهرنگی برسانم.

دوچرخه شماره ۸۷۵

پروین علی‌پور:

۱٫ در نمایشگاه امسال كتاب‌های زیادی دارم. «ستاره‌ها را بشمار» نوشته‌ی «لوییس لوری» از نشر افق، «ماهی‌ها پرواز می‌كنند» نوشته‌ی «لیندا موللی هانت» از نشر چشمه، «ساعت مرگ» نوشته‌ی «فرانكلین دیكسون» از نشر محراب قلم آثار ترجمه‌ای من هستند و مجموعه‌ی چهارجلدی «تولد…تولد» را در نشر مدرسه برای خردسالان تألیف كرده‌ام.

۲٫ كتاب «عقاید یك دلقك» را برای دومین‌بار خواندم. اولین بار در دوران دبیرستان خوانده بودم. اگرچه ممكن است این كتاب با سلیقه‌ی نوجوان‌های امروزی هماهنگ نباشد، من فكر می‌كنم خواندن چنین شاهكارهایی برای همه واجب است.

۳٫ به‌جز بچه‌ها كه مخاطب اصلی آثارم هستند، بیش از هر چیز دوست دارم پدر و مادرها، مشاورها و معلم‌ها كتاب‌هایم را بخوانند. حداقل چند صفحه از آن را ورق بزنند یا از بچه‌هایشان بخواهند جذاب‌ترین بخش كتاب را برایشان تعریف كنند.

در كنار این، فكر می‌كنم سایر نویسنده‌ها هم باید كتاب‌های ترجمه‌ای را بخوانند و با زحماتی كه نویسنده‌های بقیه‌ی كشورها برای كتاب‌هایشان می‌كشند، بیش‌تر آشنا شوند.

دوچرخه شماره ۸۷۵

سیامك گلشیری:

۱٫ با «داستان انتقام» كه نشر افق آن را منتشر كرده، در نمایشگاه امسال حضور دارم. این كتاب داستان دو پسر نوجوان است كه معلمشان باعث اخراج آن‌ها شده و به‌خاطر همین دنبال فرصتی می‌گردند تا از او انتقام بگیرند.

كتاب دیگری كه در حال حاضر مشغول نوشتنش هستم، چندگانه‌ای است كه هنوز اسم ندارد. فعلاً جلد اولش را به نیمه رسانده‌ام. راوی این مجموعه با راوی مجموعه‌ی «خون‌آشام» مشترك است و داستان هم با این‌كه فضایی فانتزی دارد، در تهران اتفاق می‌افتد.

۲٫ مجموعه‌ی چهارگانه‌ی «روون» نوشته‌ی «امیلی رودا» از نشر افق و سه‌گانه‌ی «تام راب اسمیت» با ترجمه‌ی «نادر قبله‌ای» از نشر مروارید، پیشنهادهای من برای نوجوانان هستند. «كودك ۴۴»، «گزارش محرمانه» و «مأمور ۶» اسامی جلدهای اول تا سوم این مجموعه است. جلد اول آن به كارگردانی «دنیل اسپینوزا» به فیلم هم تبدیل شده اما خواندن رمان آن لذت بیش‌تری دارد.

به‌عنوان آخرین توصیه هم سه‌گانه‌ی «كورنلیا فونكه» به نام‌های «سیاه‌قلب»، «سیاه‌خون» و «سیاه‌مرگ» را از نشر افق پیشنهاد می‌كنم.

۳٫ همین كه بیش‌تر نوجوان‌ها آثارم را می‌خرند و می‌خوانند، برایم كافی است.

دوچرخه شماره ۸۷۵

محبوبه نجف‌خانی:

۱٫ امسال با مجموعه‌های زیادی برای كودكان و نوجوانان در نمایشگاه حضور دارم. مجموعه‌ی ۹جلدی «حالا داستان را من تعریف می‌كنم» از نشر گیسا، مجموعه‌ی پنج‌جلدی «جودی و دوستان» از نشر افق، مجموعه‌ی پنج‌جلدی «آملیا بدلیا» از نشر کتاب پرنده، مجموعه‌ی پنج‌جلدی «قصه‌های قبل از خواب» از نشر بافرزندان، مجموعه‌ی «موش‌موشك» اثر «دوگالداسیتی»، مجموعه‌ی «۱۳۳ داستان دوست‌داشتنی دنیا» از نشر زعفران، جلد پنجم مجموعه‌ی «موش كتاب‌خانه» از نشر آفرینگان، «دنی قهرمان جهان» نوشته‌ی «رولد دال» از نشر افق و سه‌گانه‌ای به‌نام‌های «آسمان همیشه آبی نیست»، «نقاشی‌های مچاله» و «كجا با این عجله» از انتشارات پرنده‌ی آبی (واحد کودک و نوجوان نشر علمی و فرهنگی).

۲٫ در سال گذشته چند كتاب خوب نوجوان خوانده‌ام كه آن‌ها را پیشنهاد می‌دهم: «پتش خوارگر» جلد اول حماسه‌ی سرآغاز نوشته‌ی «آرمان آرین»، «زیبا صدایم كن» از «فرهاد حسن‌زاده»، «ماهی بالای درخت» ترجمه‌ی «پرناز نیری»، «یكی برای مورفی» ترجمه‌ی «فرح بهبهانی»، «آسمان سرخ در سپیده‌دم» با ترجمه‌ی «پروین علی‌پور» و «مرغ مقلد» که «کیوان عبیدی آشتیانی» مترجم آن بوده است.

۳٫ دلم می‌خواست تونل زمان اختراع شده بود و می‌توانستم تمام کتاب‌های خوب کودک و نوجوان را به دوران کودکی و نوجوانی‌ام بفرستم. در دوران کودکی ما کتاب خوب کودک و نوجوان به‌شمار انگشتان دست هم نمی‌رسید. گذشته از این، دوست داشتم کتاب‌های نوجوان را علاوه بر نوجوانان، پدر و مادرها می‌خواندند. چون سرچشمه‌ی بسیاری از مسایل و مشکلات نوجوانانی که در این کتاب‌ها مطرح می‌شوند، خانواده‌ها و جامعه هستند.

دوچرخه شماره ۸۷۵

رضی هیرمندی:

۱٫ به گزارش موثق ناشران محترم، این كتاب‌های چاپ‌اولی كودك و بزرگ‌سال با ترجمه‌ی من به پیشخوان سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران خواهند رسید:

«هایكوهای عاشقانه» اثر الن كامینگز از نشر چشمه. گفتنی است كه در آستانه‌ی انتشار این كتاب، هایكوهای طنزآمیز نیز كه پیش از این با همكاری مهرنوش پارسانژاد ترجمه كرده‌ام در نشر چشمه تجدیدچاپ شده. نشر جاوید نیز قبل از عید نوروز، كتاب «بی‌خیال خونسردی» را برای اولین‌بار منتشر كرده است.

نشر افق هم «ماجرای باورنكردنی تابستان من» اثر دیوید كالی را منتشر كرده است. ضمن این‌كه از همین نویسنده نشر چكه كتاب «دشمن» را راهی نمایشگاه كرده است. نشر پرتقال هم این دو كتاب را منتشر كرده؛ «جان من این كتاب را باز نكن» اثر آندی لی و «گربه را دیدند» اثر برندن ونتسل.

هم‌چنین نشر هوپا برای نوجوانان، كتابِ تازه‌نشریافته و چاپ‌اولی «چگونه پدر ومادر خود را تربیت كنیم» را عرضه خواهد كرد.

۲٫ برای ترجمه كتاب‌های زیادی خواندم كه برخی از آنها را خیلی دوست داشتم كه به زبان انگلیسی بودند. اما واقعاً از كتاب «چگونه پدر و مادر خود را تربیت كنیم» لذت بردم. به دلیل این‌كه مسایل مطرح‌شده در این كتاب مسایل مشترك بچه‌های تمام دنیاست.

۳٫ دلم می‌خواهد ترجمه‌هایم را بچه‌های باحال بخوانند كه حالشان بهتر شود. بگذارید شما را به بخشی از كتاب تازه ترجمه‌ شده‌ام «اگر كتاب بودم» جلب كنم. راوی می‌گوید: «اگر كتاب بودم، بیش‌تر از هرچیز دلم می‌خواست این جمله را از زبان كسی بشنوم: این كتاب زندگی‌ام را تغییر داد.»

دوچرخه شماره ۸۷۵

محمدرضا یوسفی:

۱٫ از مجموعه‌ی شاهنامه، حدود هشت جلد کتاب برای کودکان و ۱۲ جلد رمان برای نوجوانان توسط خانه‌ی ادبیات به نمایشگاه کتاب امسال می‌رسد. هم‌چنین چهار جلد رمان برای نوجوانان نوشته‌ام که انتشارات ویژه‌نشر آن‌ها را منتشر می‌کند. نام این کتاب‌ها «الف مثل ایران»، «پادرازها و پاکوتاه‌ها»، «مانا» و «قصه‌های حسن‌کچل» است.

یک مجموعه‌ی پنج‌جلدی «عاشقانه‌های آشنا» هم در نشر پیدایش دارم که به‌جز نسخه‌ی زبان فارسی آن‌ها، «عاشقانه‌ی سارا» از این مجموعه به زبان ترکی منتشر شده و در نمایشگاه موجود است. کتاب دیگرم، «قصه‌های روستای ماهیان» هم به‌تازگی به زبان کردی ترجمه و منتشر شده است.

۲٫ به‌تازگی از خواندن یک نمایش‌نامه‌ی نوجوان به نام «شلم» بسیار لذت بردم. خواندن مجموعه‌ی «داستانک‌های ۱۵ کلمه‌ای اقلیت» که داستان‌های منتخب «جشنواره‌ی اقلیت» با موضوع کودکان کار است هم برایم خیلی لذت‌بخش بود. البته این مجموعه هنوز منتشر نشده است.

۳٫ مخاطب‌های آثار من شناورند، من هم برای تمام گروه‌های سنی می‌نویسم و دوست دارم همه‌شان از خواندن آثارم لذت ببرند. به‌جز مخاطب‌ها، خیلی دوست دارم مریخی‌ها هم کارهایم را بخوانند و نظرشان را بگویند!

دوچرخه شماره ۸۷۵

این اسم آشناست!

اردیبهشت پر است از بهانه‌های ریز و درشتی كه می‌توانند لبخندهای عمیق روی لب‌هایمان بیاورند. مثل هوای خوب بهاری، سبز شدن جوانه‌ها، برگزار شدن بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی كشور (نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران) و در نهایت، دیدن اسم‌های آشنا روی جلد كتاب‌های جدید.

اگر یك «دوچرخه‌ای» باشید، این آخری را حتماً خیلی خوب درك می‌كنید. «الهه صابر»، «نگار عباس‌پور» و «فریبا دیندار» روزگاری خبرنگار افتخاری دوچرخه بوده‌اند. ما كه با تمام وجود از شنیدن خبر انتشار كتاب این سه دوست قدیمی‌ دوچرخه خوشحال شدیم. شما چه‌طور؟!

 • از چشم‌های آینه

شاعر: الهه صابر

ناشر: نشر مایا (۶۶۴۱۱۴۸۵)

قیمت: هفت‌هزار تومان

 • جزیره‌ی‌ دكتر لیبریس

نویسنده: كریس گرابنستاین

مترجم: نگار عباس‌پور

ناشر: انتشارات پرتقال (۰۲۱۶۳۵۶۴)

قیمت: ۱۴ هزار تومان

 • سنجاب‌ماهی عزیز

نویسنده: فریبا دیندار

ناشر: نشر هوپا (۸۸۹۹۶۳۱۹)

قیمت: ۱۷‌هزار تومانلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

برای قبولی در آزمون استخدامی چه بخوانیم؟ منابع …تجربیاتپذیرفتهشدگانتجربیات پذیرفته شدگان مرحله علمی آزمون های استخدامی دریافت آگهی های استخدامی مهم در به مناسبت فرارسیدن عید بزرگ شیعیان معرفی کتاب‌هایی …پایگاه اینترنتی کتابستان کتاب‌هایی با موضوع عید غدیرخم در ریزموضوعاتی که بیشتر مورد چگونه برای کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی درس بخوانیم؟ توصیه برای شما که می‌خواهید روانشناس شوید چگونه برای کنکور کارشناسی ارشد چه سئوالاتی در جلسه خواستگاری بپرسیم؟چه سئوالاتی در جلسات آشنایی دختر و پسر جهت خواستگاری و ازدواج باید مطرح شودچطور درس بخوانیم که خیلی سریع یاد بگیریمچطوردرسبخوانیمکهخیلیتنظیم وقت، کنترل رفتار خود، ارزیابی خود یا خود نظارتی، خودگویی، استراحت تنظیم وقت کتاب‌هایی که قبل از مرگ باید خواند ایران نازسایت لیست کتابی که باید قبل از مرگ خواند را به پیشنهاد بیش از نفر از منتقدین کتاب لغات زبان عمومی در چند سال اخیر بارها از دانشجویان شنیده ام که برای بخش لغات زبان آزمونهای دکتری و رمان جنایی ترسناک رمان جنایی ترسناک از اشراف‌زاده بی‌رحم با ریش آبی زشت تا جسد زیبای جهنمیهزار کتاب فارسی که باید بخوانید بخش نخست – …سلام اینکه هرکسی چه کتاب‌هایی را بخواهد بخواند، به علایق او بستگی دارد اما به شما می دلیل واقعی خودکشی صادق هدایت چه بود؟حمله سابیری اخیر ۲۰۰ هزار قربانی در پی داشت سرنوشت قانون کار چه می‌شود؟ سرمایه در چه حالی ، چه کتابی بخوانیم؟ درچهحالیچهبخوانیم در چه حالی ، چه کتابی بخوانیم بقیه بچه‌ها چه گناهی کرده این کتاب‌هایی که ما به شما روزانه کتابی که باید قبل از مرگ بخوانیم کتاب‌هایی که قبل از مرگ باید خواند سایت لیست کتابی که باید قبل از مرگ خواند را به چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ زینب س چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ بیرق زینب س چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ بیرق زینب س چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ بیرق درباره افلاطون چه کتاب هایی بخوانیم درباره افلاطون چه کتاب هایی بخوانیم درباره افلاطون چه کتاب هایی بخوانیم برای کنکور چه کتاب هایی بخوانیم؟ برای کنکور چه کتاب هایی بخوانیم؟ برای کنکور چه کتاب هایی بخوانیم؟ چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ کودک و نوجوان فرهنگی خواندن چه كتابی را به نوجوان‌ها چگونه برای آزمون ارشد مطالعه کنیم تا رتبه ی تک رقمی شویم چگونه برای آزمون ارشد درس بخوانیم تا رتبه ی چه بسا دانشجویانی که با عدم دقت در این مرحله همشهری آنلاین چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ صاحب‌خبر چهکتابهایی چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ نیلوفر نیک‌بنیاد خواندن چه كتابی را به نوجوان‌ها پیشنهاد برای قبولی در آزمون استخدامی چه بخوانیم؟ منابع مطالعه تجربیاتپذیرفتهشدگان برای قبولی در آزمون استخدامی چه بخوانیم؟ جدید متوجه شوید که چه مواد آزمونی را باید چه کتابهایی را برای وکالت بخوانیم چه کتابهایی را برای وکالت بخوانیم وکالت چه کتابهایی را برای وکالت بخوانیم برای آیلتس چه بخوانیم کتابخانه مجازی آموزش زبان لایبر برایآیلتسچهبخوانیم برای آیلتس چه بخوانیم برترین و پرفروش ترین چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ اخبار فارسی نیوز مانیتور دوشنبه اردیبهشت پارسی نیوز چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ چه کتاب‌هایی بخوانیم؟ نیلوفر نیک‌بنیادهرسال به زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب كتاب هایی در مورد طلاق كتاب هایی در مورد طراحی كتاب هایی ایل قشقایی كتاب هایی در مورد وحی

مطلب چه کتاب‌هایی بخوانیم؟! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چه کتاب‌هایی بخوانیم؟!
http://mofidestan.ir/%da%86%d9%87-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :